BU GÜN BAYRAM

2014-10-29 17:10:00

           Bu gün Cumhuriyetin ilanının 91. yıl dönümü. Ülkem Hükümetine ve milletimize kutlu olsun. Ne var ki buruk bir şekilde kutluyorum. Çünkü çocukluğumda ki Cumhuriyet Bayramlarını anımsıyorum ve için sızlıyor. Biz çocuklar neşe içinde okullarımıza koşardık. Ailelerimiz bizi erkenden bayrama hazırlar ve okula gönderirlerdi. Sınıflar o haftanın başından itibaren süslenmeye başlanır ve sınıflar arasında "benim sınıfım daha güzel olacak" yarışı olurdu ki bunu biz öğrenciler yapardık, öğretmenler ise böyle bir yarışı yalnızca izlerlerdi. Sokaklar süslenir, caddelere taklar kurulurdu.Yavru Kurtlar, İzciler törenden sonra şehrin her yerinide gururlu bir şekilde dolanırlardı. Akşam ise Cumhuriyet Bayramı (29 Ekim) Balosu verilir ailelerimiz şık kıyafetler içinde bu kutlamaya katılırlar geç saatlere kadar bu anlamlı günü dans ederek kutlarlardı. Bu coşku ertesi gün bile devam ederdi.

            Şimdi ise bu günü yaratabilmek için canlarını veren şehitlerimizi, bize bugünü yaşatan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü ve dava arkadaşlarını bile zoraki anıyoruz. Öyle günler geçirdik ve geçiriyoruz ki insan inanamıyor. Bir ara hatırlıyorum Kdz.Ereğli de saygı duruşu sırasında kıkırdadı diye göz altına alınanalar olmuştu. Şimdi ise kutlamak nerede ise suç olacak. Unutmamamız gereken en önemli konu bizi bu günlere 29 Ekim 1923 te ilan edilen Cumhuriyettir.

              Bu ünü bize armağan eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk 'e silah ve dava arkadaşlarına, şehitlerimize Allahtan rahmet diliyor ve saygı ile anıyorum.Nurlar içinde yatın.

           

9
0
0
Yorum Yaz